“ANDIMIZ” ile ilgili basın açıklaması..

Mar 17, 2021 Yazan

 

ANDIMIZ’DAN VAZGEÇMEK!

1933 yılından beri ilköğretim okullarımızda her sabah okunan Andımız’ın son yıllarda bölücü ve Türklük değerleriyle bir türlü barışamayan çevrelerde rahatsızlık yarattığı bilinmektedir. Açılım projesi çerçevesinde 2013 yılında bir olupbittiye getirilerek yasaklanması kamuoyunda rahatsızlık yaratmış ve Andımız’ın okullarda tekrar okunmaya başlanması için ciddi bir hukuk mücadelesi başlatılmıştı. Bu mücadelenin sonunda 2018 yılında Danıştay, Andımız’ın tekrar okunmasına karar vermişti, ancak aynı Danıştay’ın bir başka biriminin üç yıl sonra aldığı bir kararla daha önceki karar yok sayılmış ve Andımız’ın okullarda okutulmasının önü tekrar kapatılmıştır. Hangi hukukî gerekçelere dayandırıldığı anlaşılamayan bu yasaklama kararı toplumumuzun çok büyük bir bölümünde derin bir hayal kırıklığına ve haklı bir öfkeye yol açmıştır.

Bu karar sadece, yeni nesillerimizin Türküm, doğruyum, çalışkanım demesinden rahatsızlık duyanları, Türk olmaktan mutlu olmayanları sevindirmiştir. Alınan kararla milli devlet yapısının eğitimle ilgili felsefesi yok edilmeye çalışılmıştır. Büyüklerini saymak, küçüklerini korumak, yükselmeyi bir ülküye dönüştürmek, yurdunu ve milletini özünden çok sevmek her insanımızı yücelten değerlerdir. Çocuklarımızın hep bir ağızdan varlığını Tük varlığına armağan ettiğini söylemesi, sadece kuru bir sözden ibaret değildir. Andımız’la büyüyen nesiller Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Bosna’da dünyanın dört bir yanında yurdumuzun her karış toprağında varlığını Türk varlığına armağan etmektedir. Eğer bugün bu sözleri, bu inancı yasaklarsak, yarın aynı inanç ve ruhla kendini vatanı ve milleti uğrunda feda edecek insanları bulmakta güçlük çekeceğimize şüphe yok.

Andımız’ı yasaklamak, sadece Türk Milletinin birliğinden, bütünlüğünden, kardeşliğinden yeni nesillerimizin milliyetçi ve vatansever olarak yetişmesinden rahatsız olanları sevindirir. Düşmanı sevindiren bu karardan dönülmesini ve okullarımızda Andımız’ın yeniden okunmaya başlanmasını istiyor, sorumluluk sahibi tüm yetkililerimizi göreve davet ediyoruz.

 

Yeni Ufuklar Derneği Genel Merkezi, Kayseri, İstanbul ve Ahlat Şubeleri.

Haber, Manşet