Yeni Ufuklar Dergisi 26. Sayısı Çıktı

Eyl 21, 2015 Yazan

Değerli okuyucularımız merhaba,

EYLÜL’dür hüznün adı. Öyle bilir, öyle okurduk edebî metinlerde. Hazan ve hüzün pek bir yakıştırılırdı birbirlerine. Bir burukluk tadı taşırdı yüreklerimize, bahar neş’esinin geride kalmasından, yaprakların sararıp dalların kurumasından mıdır bilinmez…

Bu yıl yaz başında kavurucu sıcaklar indi hânelerimize. Yüreklerimiz dağ- landı. Ocaklarımıza acı, gözlerimize yaşlar oturdu. Körpecik vatan evlatlarını yeniden toprağa vermeye başladık. Fitne tohumları çarçabuk boy attı topraklarımızda. Asker, polis, sivil onlarca insanımız bölücülerin hain saldırısına maruz kaldı. Kimi şehit düştü, kimi yaralandı.

Biz daha Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yapılan zulmün yürek burkan acısını yaşarken, yanıbaşımızdaki Suriye’de oluk oluk kardeş kanının akmasına içlenirken, ihaneti yeniden içimizde bulduk. Pervasız, arlanmaz, vicdan yoksunu bölücü terör örgütü tekrar silaha sarıldı…

Allah encamımızı hayr eyleye… Öylesi zor, öylesi sıkıntılı günlerden ge- çiyoruz.

İnsan böyle anlarda bir dost omuzu ister, başını koyup derdini dökeceği. Sıkıntılarını aktaracağı bir gönül adamı… İşte tam da böyle bir tasvirin içini dolduran, başkalarının derdiyle dertlenen bir gönül adamı, Doğu Türkistan Türklerinin çile yoldaşı Servet Kabaklı’yı ebediyete uğurladık. Türk Edebiyatı Vakfı başkanı, gazeteci Kabaklı, millî meselelerin her anında en ağır yükü omuzlamaktan geri durmamış bir Anadolu yiğidiydi.

Mustafa Öztürk hocamız için düzenlediğimiz saygı gecesinde hoş sohbeti ve Öztürk ile geçen yılları anlatırken salondakileri gülmekten kırıp geçirmiş- ti. Kim bilebilirdi ki o törenden kısa bir süre sonra aramızdan ayrılacak… Ruhu şad, mekânı cennet olsun diyoruz….

“Kanatsız Kuşlar Şehri”yle edebiyat severlerin gönlünde yer eden bir başka kültür adamı yazar Emir Kalkan’ı da hüzün hanemize yazdık geçtiğimiz dönem.

Kendine özgü üslubu ve özenli yazılarıyla bize bir yandan ufuk açma, bir yandan kendimizle yüzleşme çabası içinde oldu merhum Kalkan.

O çabalarına naçizane bir katkı, bir takdir olarak, geçtiğimiz yıl Türk Kültürüne hizmeti geçenler seçkimizde kendisini unutmamış ve ödüllendirmiştik Emir hocamızı.

Yazının girişinde de ifade ettiğimiz gibi yürek burkan bir yaz, hüznün katmerlendiği günlerden geçiyoruz. Tesellimiz bu zorlu ama kutlu yolculukta yolumuzun herbiri birbirinden değerli kültür, sanat, edebiyat adamları ve bu memleket için kalbi çarpanlarla kesişmiş olması.

Ebediyete uğurladığımız dostlarımıza, şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

10 yılı aşkın süredir sapmadan yol aldığımız doğrultuda kaleme alınmış, araştırma, makale ve denemelerle 26. sayımızı da sizlere sunmuş bulunmaktayız.

Ülkemizi daha iyi ve daha güzel günlerin beklemesi umut ve duasıyla hepinize saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Esen kalınız…

 

Prof. Dr. Yakup Çelik
Editör

PDF-GORSEL

 

Haber, Manşet, Yayınlar, YENİUFUKLAR DERGİSİ