Sevenleri Servet KABAKLI’yı son yolculuğuna uğurladı..

Ağu 29, 2015 Yazan

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze töreni siyaset ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Tedavi gördüğü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata gözelerini yuman Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Yazar Servet Kabaklı için Sultanahmet Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Düzenlenen cenaze törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, MHP Milletvekillerinden Meral Akşener, Ekmelettin İhsanoğlu, Murat Başesgioğlu  ve oyuncu Ahmet Yenilmez başta olmak üzere siyaset ve sanat camiasından birçok isim katıldı. Cenaze töreninde taziyeleri Servet Kabaklı’nın oğlu Burak Kabaklı kabul etti. Cenazede Servet Kabaklı’nın kardeşi Esat Kabaklı güçlükle ayakta durabildi. Cenaze töreninde kalabalık nedeniyle zaman zaman zor anlar da yaşandı.

“VATANIN BEKASI İÇİN ÇALIŞIN”
Servet Kabaklı’nın oğlu Burak Kabaklı, babasının çok vatansever olduğunu belirterek, “Türk Dünyası çok değerli bir evladını kaybetti. Anıt insan, vakıf insan Servet Kabaklı. Emanetini bıraktığı yerden devam ettireceğiz. Babam bize vefat etmeden önce vatanın ve milletin bekası için çalışın. Size vasiyet ediyorum dedi” ifadelerini kullandı.

TÜRKİSTAN DAVASININ İLK SESLERİNDEN BİRİSİYDİ
Cenaze namazının kılınmasını ardından Servet Kabaklı için dua edildi ve helallik alındı. Servet Kabaklı’nın cenazesi dualar ve tekbirler eşliğinde omuzlara alındı. Cami avlusundaki yoğun kalabalık sebebiyle zor anlar yaşandı. Ardından cenaze aracına konulan naaş, defnedilmek üzere Eyüp Sultan Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.


 

Servet Kabaklı kimdir?

13 Mart 1956’da Elazığ’da dünyaya gelen Süleyman Servet Kabaklı, ilk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamladı. Üniversite öğrenimine 1975’te Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde başlayan Servet Kabaklı, daha sonra nakil yaptırdığı Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

Servet Kabaklı gazetecilik mesleğine memleketi Elazığ’da mahalli Uluova gazetesinde başladı. Aynı yıldan itibaren Tercüman gazetesi Elazığ muhabirliğini de üstlendi. Bu arada mahalli Elazığ ve Yeni Harput gazetelerinde makaleler yazdı. Daha sonra Tercüman gazetesi Erzurum bürosunda muhabir olarak çalışırken Anadolu Ajansı Erzurum muhabirliği görevini de sürdürdü.

1979 yılı 29 Mayıs’ından itibaren Tercüman gazetesinin İstanbul’daki merkezinde çalıştı. 1986’dan itibaren kısa bir süre Yeni Haber gazetesinde görev aldıktan sonra Türkiye gazetesine geçti.

Servet Kabaklı İstanbul’a geldiği ilk günden itibaren amcası olan edebiyat münekkidi (eleştirmeni) Ahmet Kabaklı’nın en yakınında bulundu.

Rahmetli Şeyh-ül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın kurucusu olduğu Türk Edebiyatı Vakfı’nda 1980’li yıllarda vakıf müdürlüğü ve Türk Edebiyatı dergisinin yayın yönetmenliği görevlerini de üstlendi.

Servet Kabaklı, Doğu Türkistan dışında bütün Türk illerini dolaştı. Yazıları ve televizyon konuşmalarıyla renkler ve ışıklar yansıttı.

İlk olarak 1982 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj ve seri röportaj dalında yılın gazetecisi seçilen Servet Kabaklı, daha sonraki yıllarda Türk Basın Birliği ile birlikte birçok mesleki ve sosyal kuruluş tarafından Yılın Gazetecisi ödülüne layık görüldü.

Şeyh-ül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın 8 Şubat 2001’da Hakk’a yürümesinin ardından, vasiyeti üzerine Türk Edebiyatı Vakfı başkanlığını omuzladı. Servet Kabaklı aynı zamanda Türk Edebiyatı dergisiyle “Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları”nın Türk Edebiyat Vakfı adına imtiyaz sahibiydi.

Servet Kabaklı yeni yayın dönemine başlayan Tercüman gazetesinde başyazarlık yaptıktan sonra bir süre Yeniçağ gazetesinde yazdı.

Hastalığına kadar gönüldaşlarıyla buluşan ve sohbetleriyle gönüllere taht kuran Servet Kabaklı, evli ve bir çocuk babasıydı.

Servet Kabaklı yaklaşık 2 ay önce kızı ile birlikte dışarıda iken birden fenalaşmış ve nefes almakta güçlük çekmesi üzerine Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Beyninde pıhtı oluşması ve hayati fonksiyonlarının zayıflaması nedeniyle doktorları tarafından yoğun bakıma alınan Servet Kabaklı, 28 Ağustos 2015 tarihinde Hakk’a yürüdü.

Haber, Manşet