Yeni Ufuklar Derneği Genel Merkezi, Kayseri, İstanbul ve Ahlat Şubeleri’nden ortak basın açıklaması: ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAN DERHAL ÇEKİLMELİDİR!

Eyl 29, 2020 Yazan

ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAN DERHAL ÇEKİLMELİDİR!

1990’lı yılların başında Rusya’nın desteğiyle başlayan Ermeni saldırganlığı, Karabağ’dan başlayarak Azerbaycan topraklarının önemli bir bölümüne yayıldı. 1 milyona yakın Azerbaycan Türkü evinden barkından oldu, on binlercesi de canından. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu işgal ve zulüm 30 yıla yakındır devam ediyor. Diaspora Ermenilerinin desteğiyle zar zor ayakta durmaya çalışan Ermenistan, aralıklarla saldırgan tutumunu sürdürmektedir.

12 Temmuz 2020’de Bakü-Ceyhan Boru Hattı’nın geçiş bölgesi olan Tovus’a saldıran Ermeniler, Azerbaycan’dan sonra Türkiye’yi de hedef almaya başladı. Tarih boyunca Türk düşmanlığını meslek edinenlere maşa olmaktan bir türlü vazgeçmeyen Ermeni çeteleri, son olarak 28 Eylülde yeniden Azerbaycan ‘a saldırdı. Bu sefer Azerbaycan’ın kahraman evlatları sadece mukabele etmekle kalmadı, Karabağ’ın güneyindeki 7 kasabayı Ermeni işgalinden kurtardı. Böylece yıllar sonra tablo değişmeye, Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından gerisin geriye çekilmeye başladı. Bitip tükenmeyen Ermeni saldırganlığı karşısında hep sessiz kalmayı seçenler, hatta içten içe destek verenler, bir anda Ermeni destekçiliğine soyundu. Vatanını işgalden kurtaranlar suçlu, saldırganlık ve caniliği alışkanlık hâline getirenler mazlum ilan edilmeye kalkışıldı.

Tüm dünya bilmelidir ki, can Azerbaycan’ımızın yanındayız. Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisinde süren otuz yıllık Ermeni işgali derhal son bulmalıdır. Karabağ Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Cephede vatanı için savaşan kahraman Azerbaycan ordusuna ve siyaset meydanında Azerbaycan’ın hakları için mücadele veren kardeşlerimize başarılar diliyoruz.

Eninde sonunda hak yerini bulacak. Karabağ’da Azerbaycan bayrağı dalgalanacaktır.

Yeni Ufuklar Derneği Genel Merkezi, Kayseri, İstanbul ve Ahlat Şubeleri

Haber, Manşet