26 NİSAN 2011 – GAZETECİ, YAZAR BEŞİR AYVAZOĞLU YENİ UFUKLAR DERNEĞİ’NİN NİSAN AYI KONUĞU OLDU

Eyl 14, 2015 Yazan

Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği’nin aylık sohbet toplantısına gazeteci, yazar Beşir Ayvazoğlu konuk oldu.

Dernek binasında yemekli olarak gerçekleştirilen sohbet toplantısına; Gazeteci, Yazar Beşir Ayvazoğlu, Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Genel Başkan Yardımcısı Adnan Kenanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Gürkem, Prof. Dr. Hülya Argunşah, Bilgi Yurdu Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar ve çok sayıda seçkin davetliler katıldı.

GAZETECİ, YAZAR BEŞİR AYVAZOĞLU NİSAN AYI KONUĞU

Kültür Bakanlığının finanse ettiği ‘İki Edebiyat, Tek Dünya’ adlı 2 günlük uluslararası sempozyumu Kayseri ve Ürgüp’te gerçekleştirdiklerini kaydeden Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Gazeteci, Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun sempozyumda konuşmacı olarak Kayseri’ye geldiğini ve sempozyum sonrasında ise kendisini yemekli sohbet toplantısına katılmak üzere derneklerine Nisan ayı konuğu olarak davet ettiklerini belirtti. Argunşah, Gazeteci, Yazar Beşir Ayvazoğlu’na katkılarından dolayı çok teşekkür etti.

Konuşmasına aslen Sivas, Zara doğumlu olduğunu belirterek başlayan Gazeteci, Yazar Beşir Ayvazoğlu, Kayseri’yi her gelişinde biraz daha değişmiş olarak gördüğünü ifade etti.

Ayvazoğlu, Kayseri şehrinin lüks mahallelerinin dışında kalan ve henüz gecekondu hüviyetinden kurtulamayan mahallelerinde bile yolların düzgün ve tertemiz olduğuna değinerek ilgilileri tebrik etti.

KAYSERİ MODERNLEŞİRKEN, ESKİ MİMARİ ESTETİĞİNDEN UZAKLAŞIYOR

Kayseri’de bulunduğu sürede eski Kayseri Evi’nin çizgilerini taşıyan modern evlerin yapılmasına ilişkin hiç kimsenin çaba göstermediği hissine kapıldığına değinen Ayvazoğlu,” Eskiden Kayseri’nin iklimine göre, yaşam şekline göre, kültürüne göre kendine has evleri vardı. Zaman içerisinde yoksullaştığımız için bunlar giderek azaldı. Sanki bana, bu mimarilerin çizgilerinden, temel estetik kriterlerinden yola çıkarak yepyeni bir Kayseri inşa edelim diyen kimse olmamış gibi geliyor. Bana sorarsanız bu söylediklerimi birisi yapsa ama bu işi sıradan bir mimara yaptırmayacaksınız. Bu işlerden anlayan bir mimara yaptıracaksınız. Hem modern olsun, hem eski Kayserinin bütün güzelliklerini yansıtsın. Bu yapı inanın bir örnek olacaktır. Ertesi gün bir başkası aynısını yaptıracaktır. Kayseri’de böyle bir gayreti hissetmedim. Refah, insanın yaşadığı çevreyi güzelleştirmesi yönünde zamanla o kişiyi kışkırtır. Belki de sizin çocuklarınız sizden daha da istekli ve şuurlu davranacaktır. Bu anlayış şu anda Sivas’ta başladı. İnsan kaybettiği bir değerinin farkında olduğu anda onu tekrar keşfetmenin yollarını arayacaktır. Sizin mensubu bulunduğunuz Yeni Ufuklar Derneği’nin böyle bir hizmeti başlatma hususundaki gayreti çok anlamlı olacaktır diye düşünüyorum. Kayseri’yi cetvelle çizilmiş, kibrit kutularını üst üste koymuş bir şehir görüntüsünden yavaş yavaş kurtarmak mesela villaları eski Kayseri evleri estetiğinden yola çıkarak daha modern bir şekilde inşa ettirmek bana göre çok doğru bir adım olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

Soru cevap şeklinde devam eden sohbet toplantısı, yaklaşık 2 saat sürdü.

Faaliyetler